W ostatnim czasie można zauważyć rosnący trend na ubezpieczanie zwierząt – głównie tych domowych. Ubezpieczenie koni to opcja, która stosunkowo niedawno pojawiła się w ofertach wybranych firm ubezpieczeniowych. Jest to zjawisko niewątpliwie pozytywne, ponieważ wiele ludzi traktuje zwierzęta jako pełnoprawnych członków rodziny (więcej).

Jakie konie można ubezpieczyć?

Obecnie konia możemy ubezpieczyć nawet wtedy, gdy nie ma dużej wartości, czyli nie jest koniem sportowym czy wyścigowym. Kiedyś taki proceder kojarzył się jedynie z ubezpieczaniem konia ze względu na jego wartość dla właściciela oraz korzyści finansowe, jakie przynosił. I tak na przykład mogliśmy się spotkać z ubezpieczaniem koni czystej krwi arabskiej przed kradzieżą. Coś takiego naraziłoby właściciela na ogromne straty finansowe. Konie to jednak nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy. W niektórych wypadkach, są to po prostu nasi towarzysze bądź zwierzęta gospodarskie, z którymi jesteśmy związani. Ciężko wtedy wyobrazić sobie sytuację, w której nasz koń zapada na ciężką chorobę, a my nie mamy pieniędzy na leczenie. Jest to wizja koszmarna, która niestety często się sprawdza. Koń, bez względu na swoje rozmiary, to zwierzę dość delikatne. Niestety powiedzenie „zdrowy jak koń” nie jest do końca zgodne z prawdą, ponieważ konie chorują często. Łatwo u tych pięknych zwierząt o poważne kontuzje, szczególnie nóg. Leczenie w większości wypadków jest oczywiście możliwe, ale ze względu na specyfikę tych zwierząt oraz fakt, że naprawdę dobrych weterynarzy zajmujących się końmi jest mało, a więc mogą dużo policzyć sobie za usługę, może być ono niewyobrażalnie kosztowne. Kontuzjowany koń często wymaga zabrania do specjalnej kliniki. Dlatego, jeśli kochamy nasze zwierzę i nie wyobrażamy sobie, że nie bylibyśmy w stanie mu pomóc w ciężkiej sytuacji, warto jest zakupić ubezpieczenie koni, które pokryje koszty leczenia.

Co oferują ubezpieczenia koni?


Ubezpieczenia obejmują najróżniejsze rzeczy, jakie mogą przydarzyć się naszemu zwierzęciu. Niektóre firmy oferują nawet pakiety ubezpieczeń obejmujące leczenie dentystyczne lub konieczność eutanazji chorego konia. Koszt ubezpieczenia wynosi mniej więcej 4-5% wartości konia rocznie. Zabezpiecza przed stratą finansową wynikającą z nagłej choroby, kontuzji czy śmierci. Istnieją też inne typy ubezpieczeń. Niektórzy ubezpieczają swoich czworonożnych przyjaciół od kradzieży. Chcąc tego dokonać, zwykle możemy po prostu rozszerzyć pakiet podstawowego ubezpieczenia. Czy warto? Bycie przezornym może się nam opłacić, bo konie to jedne ze zwierząt, które najczęściej padają ofiarą kradzieży. Sami również nie za bardzo mamy możliwość przed taką kradzieżą się zabezpieczyć. Wiele osób trzyma swoje konie w stajniach oddalonych od miejsca zamieszkania, gdzie każdy może wchodzić i wychodzić, gdy tylko chce. Koń może również spowodować wypadek. Na taką okoliczność również możemy być przygotowani, zabezpieczając się przed niefortunnymi następstwami zdarzeń jak np. upadek w trakcie jazdy konnej. Ubezpieczenie koni wydaje się więc opcją bardzo sensowną. Nie tylko, gdy nasz zwierzak ma dla nas wartość finansową, lecz również gdy po prostu chcemy zapewnić mu gwarantowaną opiekę w ciężkiej sytuacji.