W dzisiejszych czasach możliwe jest ubezpieczyć prawie wszystko, co cenne. Dotyczy to również zwierząt domowych czy hodowlanych. To dobra wiadomość dla właścicieli zwierząt, w tym koni. Ubezpieczenie koni ma istotne znaczenie dla wielu osób. Dlatego warto poznać kilka faktów dotyczących tego ubezpieczenia, żeby wiedzieć, czy to się opłaca i jakie ewentualne niesie ze sobą korzyści.

Ubezpieczenie koni – dlaczego warto?

Utrzymanie konia, szczególnie w bardzo dobrej kondycji fizycznej wymaga dużych nakładów finansowych. Poza właścicielami tych zwierząt mało kto ma świadomość, że są one podatne na wszelkiego rodzaju kontuzje, urazy, a często również choroby. Z kolei jeśli już dojdzie do konieczności leczenia, koszty są bardzo wysokie i zdecydowanie przewyższają koszty składki ubezpieczeniowej. Jest to główny argument, który przemawia za wykupieniem polisy dla konia. Ponadto konie są zwierzętami drogimi, dlatego też zaliczają się do najczęściej kradzionych.

W dzisiejszych czasach możliwe jest ubezpieczyć prawie wszystko, co cenne

Ubezpieczenie koni – co wchodzi w jego zakres?

Ubezpieczenie koni zawiera różne warianty, co jest niewątpliwą zaletą, ponieważ można ubezpieczyć konia praktycznie od wszystkiego. Najważniejszymi są ubezpieczenia od chorób, wypadków, kontuzji, ponieważ te przytrafiają się najczęściej. Warto nadmienić, że ubezpieczyć można bardzo dużo chorób, które występują u koni. Ważne jest także to, że ubezpieczeniem można objąć wszelkie kontuzje. To bardzo istotne, ponieważ konie są narażone na urazy, szczególnie te, które biorą udział w zawodach. Urazy, jakich doznają, są kosztowne, a w wielu przypadkach wymagana jest rehabilitacja. W takiej sytuacji koszty związane z całkowitym leczeniem włącznie z rehabilitacją pokrywa ubezpieczenie.

Ubezpieczenie dla właściciela koni, czyli co dzieje się, kiedy koń przyczyni się do szkód?


Dostępne jest również ubezpieczenie koni, które chroni właściciela przed potencjalnymi szkodami, jakie mogłoby wyrządzić zwierzę. Chodzi dokładnie o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właściciela konia, czyli w skrócie mówiąc OC konia. Istotny jest fakt, że ubezpieczenie obejmuje nie tylko właściciela, ale też innych opiekunów zwierzęcia. Może dotyczyć zarówno zniszczeń materialnych, jak i również szkód wyrządzonych nieumyślnie innym ludziom. Warto wiedzieć, że OC konia posiada warianty podstawowe i rozszerzone, które mogą nawet uchronić przed szkodami powstałymi z udziałem zwierzęcia w wystawach, aukcjach, zawodach konnych, rajdach czy egzaminach na klasy jeździeckie.

Ubezpieczenie koni – ile kosztuje?

Koszt ubezpieczenia konia zależy od czynników takich jak wartość zwierzęcia, czy jego wiek. Podstawowy wariant może zakładać określony procent od wartości konia. Obejmuje ono śmierć zwierzęcia w wyniku nieszczęśliwego wypadku, a także kradzieży. Składka jak każda inna może być płacona jednorazowo bądź ratalnie. Warto też wiedzieć, że możliwe jest ubezpieczyć kilka koni jednocześnie. Przy czym trzeba mieć świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe w przypadku ubezpieczenia koni wymagają dodatkowych zaświadczeń. Przede wszystkim jednym z najważniejszych, które należy mieć to zaświadczenie weterynarza o stanie zdrowia konia.

Ubezpieczenie koni zdecydowanie warto rozważyć, będąc właścicielem. Biorąc pod uwagę koszty związane z leczeniem tych zwierząt, a także częstotliwość występowania urazów bądź chorób ryzyko jest duże. Natomiast koszty składki ubezpieczeniowej są znacznie mniejsze, dzięki czemu można mieć spokojną głowę w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń takich, jak choroba, wypadek czy kradzież.