Każdy właściciel stadniny doskonale wie, jak cennymi zwierzętami są konie. Ze względu na wysoką wartość tych zwierząt większość właścicieli decyduje się na ich ubezpieczenie. Możliwości pod tym kątem jest wiele, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne rozwiązania. Podstawowym typem ubezpieczenia jest tu polisa na wypadek śmierci konia. Dodatkowo dużą popularnością cieszą się polisy ubezpieczeniowe na wypadek utraty przez zwierzę wartości użytkowej oraz na wypadek konieczności pokrycia kosztów leczenia konia. Co warto wiedzieć o tych ubezpieczeniach?

Ubezpieczenie a koszty utrzymania koni

Polisę ubezpieczeniową na konie zawiera się w dokładnie taki sam sposób jak każdą inną polisę ubezpieczeniową

Konie w utrzymaniu nie są tanimi zwierzętami. Jest wręcz przeciwnie. Niemałe środki finansowe wydać trzeba na zakup pożywienia dla koni, na ich pielęgnację, profilaktykę zdrowotną oraz równie często na ich trening. Nie może zatem dziwić, że tak wielu właścicieli stadniny decyduje się na wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Jeśli dojdzie do zgonu zwierzenia lub potrzebne będzie jego drogie leczenie, wówczas liczyć można na wypłatę odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej.

Zakres polisy ubezpieczeniowej

Konie w utrzymaniu nie są tanimi zwierzętami

Jeśli chodzi o zakres ubezpieczenia, to firmy ubezpieczeniowe oferują tu różne rozwiązania. Jeśli chodzi o leczenie koni, to polisy ubezpieczeniowe obejmują niemal każdą chorobę. Dotyczy to również ewentualnej kontuzji zwierzęcia. Na takie ubezpieczenie decydują się zwłaszcza właściciele koni, które biorą udział w różnego rodzaju zawodach. Podczas takich zawodów zawsze bowiem istnieje ryzyko doznania przez konia kontuzji. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, wówczas ubezpieczenie koni pokryje koszty leczenia oraz rehabilitacji. Niestety nie rzadko zdarza się również tak, że z powodu kontuzji zwierzę traci swoją wartość użytkową. Innymi słowy, z powodu utraty zdrowia koń nie może brać już czynnego udziału w zawodach. W takich przypadku również w ramach ubezpieczenia wypłacone zostanie odpowiednie odszkodowanie.

Formalności związane z ubezpieczeniem koni


Polisę ubezpieczeniową na konie zawiera się w dokładnie taki sam sposób jak każdą inną polisę ubezpieczeniową. Na początku należy zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami. Co ważne, właściciele większej liczby koni mogą liczyć często na ofertę indywidualną. Po wybraniu konkretnej oferty nie pozostaje nic innego, jak tylko podpisać umowę. Na koniec warto dodać, że niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą oczekiwać przedstawiania dokumentów świadczących o stanie zdrowia zwierzęcia. Dla ubezpieczyciela jest to forma zabezpieczenia.