Ubezpieczenie koni od Polishprestige jest stosunkowo nową pozycją na liście ofert firm ubezpieczeniowych. Powstało ono w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, by pomagać właścicielom i hodowcom tych wspaniałych zwierząt.

Jesteś posiadaczem wierzchowca, lub też kilku sztuk i zastanawiasz się nad jego lub ich ubezpieczeniem? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości a także pokazać, dlaczego zawsze należy ubezpieczyć zwierzęta.

Ubezpieczenie koni – zabezpieczenie bez względu na rasę

Do niedawna, ten rodzaj ubezpieczenia kojarzył się nam tylko i wyłącznie z zabezpieczaniem koni wyjątkowo cennych, jak okazy krwi arabskiej czy też startujące w wyścigach na skalę światową.

Celem ubezpieczenia jest zabezpieczenie właściciela finansowo w przypadku śmierci, choroby czy kontuzji zwierzęcia. Leczenie koni było i jest dość kosztownym procesem, a takie wydatki mogłyby narazić hodowcę na ogromne straty. Koszty leczenia zależą wprawdzie od rasy konia, lecz nawet leczenie koni gospodarskich może kosztować kilka tysięcy złotych. Jak wiadomo, nie każdego stać na pokrycie aż takich kosztów.

Jesteś posiadaczem wierzchowca, lub też kilku sztuk i zastanawiasz się nad jego lub ich ubezpieczeniem? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie

Warto również zauważyć, że znaczna większość właścicieli koni jest zdania, że na świecie nie ma takiego konia, który nigdy w całym swoim życiu nie doznał żadnej kontuzji. Zwierzęta te,  pomimo właściwego ich traktowania ze strony właściciela, mogą niespodziewanie zachorować, dokładnie tak, jak ludzie.

Spora część ubezpieczycieli rozszerza swoje pakiety ubezpieczeniowe nawet o tego typu przypadki. W wielu z nich zawiera się pokrycie kosztów np. leczenia dentystycznego, lub też przewozu zwierzęcia w stanie choroby do eutanazji, z powodu nieudanej, wcześniejszej terapii.

Ubezpieczenie koni – co się stanie, jeśli ktoś ukradnie mojego wierzchowca?

Jeśli pragniemy być ubezpieczeni na każdą ewentualność, w tym kradzież, to najprawdopodobniej będziemy musieli rozszerzyć pakiet ubezpieczenia

Jeśli pragniemy być ubezpieczeni na każdą ewentualność, w tym kradzież, to najprawdopodobniej będziemy musieli rozszerzyć pakiet ubezpieczenia. Brzmi to niezbyt ciekawie, lecz już tłumaczymy, dlaczego warto. Otóż konie należą do grona zwierząt, w którym znajdują się gatunki najbardziej podatne na potencjalną kradzież. Nawet przeciętny koń gospodarski może stać się celem zwykłego złodzieja, a jak wiadomo nie ma stuprocentowo pewnych zabezpieczeń przed złodziejami.

Ubezpieczenie koni na wypadek kradzieży jest istotną opcją w ofercie ubezpieczycieli, jednak nie każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma ofertę zabezpieczająca to ryzyko.

Ubezpieczenie konia, ale także od wypadku

Ubezpieczenie konia wiąże się nie tylko ze szkodami, jakie wierzchowiec może ponieść wskutek czego cierpią o jego właściciele. Koń jest zwierzęciem, które pracuje z ludźmi, a podczas interakcji między człowiekiem i zwierzęciem może dojść do wypadku. Co w takim przypadku się dzieje? Okazuje się, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej powoli zaczyna stawać się standardem wśród koń, których codziennym zadaniem jest uczestniczenie w naukach jazdy, startowanie s wyścigach, zawodach i tym podobnych.

Podsumowując: ubezpieczenie OC chroni właścicieli i hodowców koni od nieprzyjemnych skutków, które spowodowało ich zwierzę, a na które często nie mają oni wpływu. Oferty OC są elastyczne – właściciel może zadecydować, które osoby podlegają ochronie – czy tylko on, czy konkretne osoby, które mają styczność ze zwierzęciem, czy też wszyscy ludzie.

Ubezpieczenie koni – czy warto zakupić?

Po przedstawieniu kilku argumentów, śmiało możemy stwierdzić, iż ubezpieczenie swojego wierzchowca jest jak najbardziej opłacalne – zwłaszcza, że koszt takiej polisy okazuje się być proporcjonalny do wartości naszego zwierzęcia.

Obecnie dostępnych jest mnóstwo ofert od wielu różnych ubezpieczycieli, lecz powinniśmy przygotować się, że średni koszt ubezpieczenia podstawowego na rok będzie wynosił około 4-5% wartości konia.