Od czego zależy cena OC

Wiek, doświadczenie w kierowaniu autem oraz przeszłość ubezpieczenia to nie wyłączne elementy, które formują koszt polisy odpowiedzialności cywilnej. Równie znaczące jest to, jakim podróżujesz samochodem, a na pewno, jaką ma on objętość silnika. Im będzie większa, tym więcej zapłacisz za składkę. Już na etapie kupienia pojazdu zastanów się, czy potężne auto jest Ci konieczne. Naturalnie, kiedy koniecznie musisz poruszać się autem terenowym z dużą objętością silnika, nie popychamy Cię do zmiany woli. Licz się tymczasem z tym, iż za umowę odpowiedzialności cywilnej zapłacisz zdecydowanie więcej niż za propozycję na mały, miejski samochód.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Kierowcom samochodów z sporą pojemnością silnika zarzuca się większe zagrożenie sprawienia wypadku. Przy wyższej objętości samochód potrafi osiągać większą prędkość. Towarzystwa ubezpieczeniowe przyjmują dlatego proste przypuszczenie: każdy kto ma takiego rodzaju auto, wcześniej bądź później będzie chciał przetestować jego możliwości na jezdni.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Cena polisy OC dla samochodu z pojemnością silnika więcej niż 3500 cm3 potrafi być przeszło 60% większa niż dla samochodu z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu minionego roku kierowcy aut płacili średnio za ubezpieczenie OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Mając na względzie powyższy podział łatwo napomknąć, iż składka OC zaskakująco rośnie przy pojemności silnika powyżej 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy zwyżki za samochód z obszerną objętością silnika są tożsame dla modszych i starszych posiadaczy samochodów? Wykonaliśmy kalkulację cen polis odpowiedzialności cywilnej na przykładzie dwóch posiadaczy aut w odmiennym wieku. Obaj posiadacze mają tożsamy pojazd: Volkswagena Golfa z 2007 roku (podczas kalkulacji zmienialiśmy wyłącznie objętość jego silnika).
Doświadczony 45-letni właściciel z maksymalnymi zniżkami będzie musiał zapłacić za najmniejsze OC odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od dwunastu miesięcy ma uprawnienia do kierowania auta i nie ma wciąż zniżek w OC musi się liczyć ze stanowczo wyższą ceną za obligatoryjne OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja można zauwazyć różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym OC dla niedoświadczonego właściciela wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości podwyżek są zbliżone, ale wyłącznie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni użytkownicy samochodów muszą zapłacić więcej za OC samochodu z ogromną pojemnością silnika. Jednakże najmłodsi właściciele powinni w związku z tym wydobyć z portfela dużo więcej gotówki. Zatem, to przede  wszystkim oni będą musieli pomyśleć, czy nie korzystniej na początek nabyć trochę “słabszy” pojazd.
A co z właścicielami, co posiadają w tym momencie auto z ogromną pojemnością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Rekomendujemy im porównanie propozycji kilkunastu zakładów ubezpieczeń i wybór tego, jakie będzie najmniej bezwzględne w ocenie niebezpieczeństwa ubezpieczeniowego.