Jak wynająć samochód bezgotówkowo z oc sprawcy

Uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym, jaki nie wydarzył się z Twojej winy a Twój samochód jest aktualnie w naprawie? Gdy samochód jest Ci niezbędny do codziennego działania, nie powinieneś się martwić – należy Ci się samochód zastępczy, jakiego koszt pozostanie pokryty przez OC sprawcy szkody.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o pojazd zastępczy z OC sprawcy może ubiegać się każdy, kto uczestniczył w kolizji spowodowanej poprzez stronę przeciwną oraz w jej wyniku został wyzbyty środka transportu. Nieistotne jest to, do jakich celów własnych lub zawodowych używasz samochodu. Kiedy ustalisz, iż brak samochodu naraża Cię na niedogodności, masz prawo ubiegać się o samochód zastępczy.

Jakie dokumenty warto dołączyć do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Wniosek o pojazd zastępczy masz prawo złożyć wprost w zakładzie ubezpieczeń, jako, że takiego rodzaju wyjście w ofercie ma również dużo warsztatów i auto wypożyczalni. Część z nich ponadto umożliwia tę usługę bezkosztowo zdając sobie sprawę, iż nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wynajem pojazdu, a następnie podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu opłat bezpośrednio z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy.

By zdobyć zastępczy samochód będziesz musiał wypełnić parę formalności. Miej na uwadze toteż, aby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny uszkodzonego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy OC winowajcy,
  • dokument z towarzystwa ubezpieczeniowego z daną o przyjęciu zgłoszenia do likwidacji oraz alternatywy wypożyczenia auta.

O czym powinno się pamiętać wynajmując pojazd zastępczy?
Samochód zastępczy przysługuje Ci niezależnie od tego, w jakich celach korzystasz ze swego auta na co dzień, ale wyłącznie wtedy, gdy nie posiadasz innego środka transportu. Kiedy masz w posiadaniu kolejne auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej opcji. Miej na uwadze również o tym, że Twój tymczasowy środek transportu nie może być autem lepszej wersji aniżeli to, jakiego posiadaczem jesteś, natomiast stawka za wypożyczenie nie może przekraczać średniej ceny na rynku.

Okres korzystania z auta zastępczego
Ponadto korzystać z pożyczonego pojazdu możesz już od dnia zaistnienia wypadku, aż do czasu zabrania swego samochodu z naprawy czy w sytuacji, kiedy wystąpi szkoda całkowita, nawet do chwili kupienia nowego auta.
W sytuacji, gdy TU wykaże, że nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to może odmówić pełnego zwrotu świadczenia.