Jak jeździć zimą

Okres zimowy na ulicach żąda od kierowców dodatkowego przygotowania auta oraz podwyższonej czujności w czasie kierowania. Zimą zdarza się najwięcej wypadków, przede wszystkim w mieście, gdzie ruch w trakcie godzin szczytu jest wielki.
Czy, by bezpiecznie poruszać się zimową porą, starczy jedynie jeździć wolniej oraz ostrożniej? Zapraszamy do zaznajomienia się z kilkoma radami, jakie uproszczą jazdę samochodem na czas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na drogach koniecznie należy wykonać badanie techniczne pojazdu. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większa część kierowców szanuje tę normę.
Powinno się dodatkowo zwrócić uwagę na działanie hamulców. W sytuacji, gdy hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad pojazdem i spaść z drogi podczas hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne w czasie lata oraz jesieni – zimową porą potrafi doprowadzić do wypadku lub stłuczki.
Najrozsądniej przed zimą zorganizować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi wypożyczanie aut, jakie są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.
Przed wynajęciem poszczególnego samochodu, sprawdzamy jego stan techniczny, żeby zagwarantować interesantom najwyższy komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, jakim rusza się pojazdem w czasiew zimy wydaje się mało ważny, lecz wskazane jest pamiętać o jednej normie. Gdy prowadzący będzie zbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami w pierwszej kolejności się rozgrzeje a także roztopi, a następnie zamarznie, tworząc lód. Potrafi to doprowadzić do zaistnienia kłopotów jeszcze przed wyjechaniem z miejsca postoju. Auto zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie wpadać w panikę i zbyt mocno nie wciskać pedału gazu, jako że to może wyłącznie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    przede wszystkim powinno się wyprostować koła,
•    później ostrożnie wcisnąć pedał gazu.
•    gdy samochód rozpocznie się zakopywać, trzeba    energicznie nacisnąć sprzęgło,
•    następnie należy powtórnie wcisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Zbytnia śmiałość jest najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych  w ciągu zimy. Powinno się zachować właściwy odstęp, szczególnie w mieście, gdzie dynamizm na jezdni jest większy. Nawet najpewniejszy i doświadczony prowadzący powinien zachować ostrożność w czasie jazdy, nie tylko ze względu na kiepskie warunki na drodze, ale także na postępowanie innych kierowców.
Trudno przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, stąd też najlepiej zimą zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Niezależnie od pozostałych pojazdów na jezdni, uwagę kierowcy winna być skupiona na pieszych i cyklistach.
 Aby uniknąć wypadku zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok przyzwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego pułapu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi najem aut dostawczych i osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, uszykowaliśmy opcję najmu łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia