Brak oc jaka jest kara w 2019 r

Brak obowiązkowego asekurowania odpowiedzialności cywilnej będzie coraz bardziej przykry dla portfela. Wpływy z mandatów dla Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego będą jeszcze większe. Powód jest zwykły – żyje się nam korzystniej. To nie dowcip.

Oblicz cenę OC – uniknij kary za brak ubezpieczenia.

Sprawiłeś szkodę bez zabezpieczenia odpowiedzialności cywilnej? UFG  pokryje za ciebie koszty zadośćuczynienia, ale później wystawi bardzo wielki rachunek. Mistrzowie będą musieli zwrócić ponad milion złotych. żeby uregulować koszty działalności, UFG pobiera grzywny na spóźnialskich. Analogicznie z kilkuletnim nurtem, od początku roku znowuż zapłacimy więcej.

Jaka jest kara za brak OC w 2019

Wszelka pauza w zakupie obligatoryjnej polisy OC dla auta jest starannie odnotowywana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Suma kary zależy od najniższej krajowej. Ta z kolei limitowana jest ustawowo i w 2019 roku znów wzrośnie.
Na dzień dzisiejszy najniższa krajowa wynosi 2100 zł, co w wypadku niewykupienia umowy ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej przez przeszło 2 tygodnie implikuje karę 4200 złotych. Co więcej rząd przyjął ostrożną wersję podwyżki płacy minimalnej, co oznacza najniższe wynagrodzenie na pułapie 2220 złotych. To samoczynnie przekłada się na wyższe mandaty od 1 stycznia 2019 roku. Wobec tego za dłuższy niedobór polisy OC będziemy musieli płacić nawet 4440 złotych.

To i tak niewielka podwyżka, mając na uwadze, że inna partia rządowa popierała podwyżkę podnoszącą wynagrodzenie do 2278 złotych, a następna proponowała płace na poziomie 2383 złotych.
Powinno się mieć na uwadze, iż 4440 złotych będzie obowiązywało kierowców aut osobowych. Sporzej zapłacą osoby poruszające się samochodami ciężarowymi czy autobusami (3-krotność najniższej krajowej, obecnie 6300 złotych). Osoby, jakie spóźnią się maksymalnie 3 dni z wykupem umowy ubezpieczeniowej, mogą liczyć na redukcję kary do 20 proc. najwyższej sumy. Opóźnienie od 4 do 14 dni znaczy obowiązek wniesienia 50 procent maksymalnej sankcji. Sugerowane podwyżki prezentujemy w tabeli niżej.

Opłata Samochody osobowe Samochody ciężarowe, ciągniki oraz autobusy Pozostałe pojazdy (np. motocykle)
20 proc. (do 3 dni spóźnienia) 888 zł 1332 zł 148 zł
50 proc. (4–14 dni spóźnienia) 2220 zł 3330 zł 370 zł
100 proc. (powyżej 14 dni) 4440 zł 6660 zł 740 zł

W poprzednim roku UFG uzyskał przychody na pułapie 158,4 mln złotych. Wysłano ponad 80 000 wezwań do kierowców niezabezpieczonych pojazdów. To o 13 proc. więcej aniżeli w 2016 roku. Wszystko dzięki aktywności „wirtualnego policjanta”, to znaczy programu analizującego informacje UFG wraz z informacjami z towarzystw.
Brak umowy nie może być nie zauważony. Więcej niż 1000 posiadaczy czterech kółek dalej spłaca zobowiązanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z racji kolizji, jakie spowodowali jeszcze w latach 90. Jeden z rekordzistów to między innymi nieletni motocyklista, który odurzony alkoholem uderzył w rowerzystkę, jaka zmarła na miejscu.
Przedstawiciele UFG podkreślają, iż najczęstszymi powodami nieprzedłużenia ubezpieczenia OC jest wygaśnięcie zabezpieczenia wykupionego przez ubiegłego posiadacza samochodu, nieopłacenie jednej z rat czy też przeświadczenie, iż samochód niesprawny nie musi być ubezpieczony. To błąd – każdy zarejestrowany pojazd musi mieć kupioną umowę Odpowiedzialności cywilnej.